خبر دقیق، متوازن و بی‌طرف را از خبرگزاری حاما دنبال کنید

اسلام‌آباد خواستار حمایت بیشتر جامعه جهانی از پناهجویان افغان در پاکستان شد !

اسلام‌آباد خواستار حمایت بیشتر جامعه جهانی از پناهجویان افغان در پاکستان شد !

کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهنده‌گان (یوان‌اچ‌سی‌آر) اعلام کرده که پاکستان خواستار حمایت بیشتر جامعه جهانی از پناه‌جویان افغان در این کشور شده است.

خبرگزاري حاما: فیلیپو گراندی، رییس یوان‌اچ‌سی‌آر روز دوشنبه، ۱۸ سرطان، در جریان سفرش به پاکستان با چندین مقام این کشور، از جمله شهباز شریف، نخست‌وزیر پاکستان در مورد تصمیم اسلام‌آباد برای اخراج پناه‌جویان بدون مدرک گفت‌وگو کرده است.

قیصر افریدی، سخنگوی این نهاد در پاکستان به خبرگزاری اناتولی گفته است که مقام‌های پاکستانی در این دیدار خواستار کمک بیشتر جامعه جهانی برای رسیده‌گی به وضعیت پناه‌جویان افغان در این کشور شده‌اند.

افریدی افزوده است: «در این دیدارها دولت پاکستان بر لزوم حمایت بیشتر بین‌المللی برای رسیده‌گی به موضوع پناه‌جویان تاکید کرد و گراندی اذعان داشت که باید در این زمینه اقدامات بیشتری انجام شود.»

این نخستین سفر رییس کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهنده‌گان به پاکستان پس آغاز اخراج اجباری پناه‌جویان در نوامبر گذشته از این کشور است.

گراندی به مقام‌های پاکستان خاطرنشان کرده است: «بازگشت باید داوطلبانه و بدون هیچ فشاری باشد.»

این مقام سازمان ملل همچنان با پناه‌جویان افغان در شهر پیشاور واقع در شمال‌غرب پاکستان هم مرز با افغانستان دیدار کرده است.

این در حالی است که ماه گذشته میلادی رسانه‌های بین‌المللی از آغاز مرحله دوم اخراج پناه‌جویان افغان از پاکستان خبر داده بودند.

هرچند اسلام‌آباد آغاز این مرحله را به‌گونه رسمی تاکید نکرده، اما براساس آمارهای طالبان، در روزهای اخیر اخراج پناه‌جویان از پاکستان افزایش یافته است.

گفتنی است که در مرحله نخست اخراج پناه‌جویان که در ماه نوامبر گذشته آغاز شده بود، دولت پاکستان ۵۴۱ هزار پناه‌جوی افغان را از این کشور اخراج کرده است.

پیش از این مقام‌های پاکستانی گفته بودند که نزدیک به ۴.۴ میلیون پناه‌جوی افغان در این کشور زنده‌گی می‌کنند که از این میان حدود ۱.۷۳ میلیون تن آن‌ها بدون مدرک هستند.

بربنیاد اطلاعات، تنها پس از سلطه دوباره امارت اسلامي بر افغانستان، حدود ۷۰۰ هزار پناه‌جو وارد پاکستان شده‌اند.


ديانا سلطاني
‏#Hama_News_خبرگزاری‌حاما

Input your search keywords and press Enter.