خبر دقیق، متوازن و بی‌طرف را از خبرگزاری حاما دنبال کنید

استفاده از ربات ها برای کشف ماه و مریخ

استفاده از ربات ها برای کشف ماه و مریخ

سازمان هوانوردی و فضای ایالات متحده آمریکا در مأموریت‌های کشف ماه و مریخ با استفاده از ربات‌های انسان‌نما ابراز امیدواری کرد.

خبرگزاری‌ حاما: ناسا یا سازمان هوانوردی و فضای آمریکا دنبال سرمایه‌گذاری و مأموریت‌های فضایی آینده به یک ربات فضایی ساخته شده خصوصی به‌نام «آپولو» چشم دوخته است و امیدوار است که این ربات‌های انسان‌نما می‌توانند در کشف ماه و مریخ استفاده و سودمند باشد.

این ربات انسان‌نما با قد ۱.۷ متری و وزن ۷۲.۶ کیلوگرمی از نظر اندازه تقریبن شبیه به انسان‌هاست و می‌تواند حداکثر ۲۵ کیلوگرم بار را از زمین بلند کند و قابلیت حمل و نقل انبوه از کارها را دارد برای یک روز کاری ۲۲ ساعته طراحی شده است.

سازمان فضایی آمریکا با این استارت‌آپ رباتیک کوچک در تگزاس همکاری کرده تا دهه‌ها کار آژانس فضایی را برای توسعه ربات‌های انسان‌نما ادامه دهد. چنین ربات‌هایی ممکن است به زودی به مدار یا حتی سیارات دیگر فرستاده شوند تا به فضانوردان در کارشان کمک کنند.

ربات‌های انسان‌نما ممکن است حتی تا جایی پیش روند که یک روز به عنوان آواتار‌ یا کنترل از راه دور در سیارات دیگر عمل کنند و اپراتور‌های انسانی مستقر در زمین آن‌ها را رهبری کنند.

گفتنی‌ست که ربات‌ها به شکل فرودگرها، مریخ نورد‌ها و حتی پهپاد‌های هوایی در حال حاضر در دنیا‌های دیگر فعالیت می‌کنند، اما ربات‌های همه منظوره و انسان‌نما کاملن موضوع دیگری هستند. چنین ربات‌هایی می‌توانند کار‌های خسته‌کننده یا خطرناک را در سطح ماه یا مریخ بسیار راحت‌تر و ایمن‌تر از یک انسان انجام دهند.

وجود چنین ربات‌هایی که در اختیار کاوشگران انسانی است به فضانوردان و مجریان عملیات‌های زمینی این امکان را می‌دهد تا بر فعالیت‌های علمی و سایر وظایف مهم‌تر از مواردی مانند ساختن پناهگاه یا حفر نمونه‌های سنگی تمرکز کنند.

بنابراین، حضور ربات‌ها در ماموریت‌های آینده برنامه آرتمیس ناسا ممکن است برای ایجاد حضور پایدار انسان در ماه و روزی مریخ حیاتی باشد.

نیلوفر موسوی
‏#Hama_News_خبرگزاری‌حاما

Input your search keywords and press Enter.