خبر دقیق، متوازن و بی‌طرف را از خبرگزاری حاما دنبال کنید

آغاز کمپاین چهار روزه تطبیق واکسین پولیو در افغانستان

آغاز کمپاین چهار روزه تطبیق واکسین پولیو در افغانستان

کمپاین تطبیق واکسین پولیو یا فلج اطفال به کودکان زیر پنج سال امروز (دوشنبه ۳ میزان) در ۳۳ ولایت افغانستان، آغاز می شود.

خبرگزاری حاما: کمال شاه سید، مسئول روابط عامه‌ برنامه محو فلج اطفال صندوق کودکان سازمان ملل متحد ( یونیسف) در افغانستان دیروز (یکشنبه ۲ میزان) گفت که این کمپاین چهار روزه تا روز پنجشنبه در ۳۳ ولایات به جز ولایت ارزگان ادامه می یابد:«کمپاین سرتاسری واکسین پولیو (امروز دوشنبه) در سی و سه ولایت افغانستان شروع می شود. این کمپاین برای چهار روز ادامه خواهد یافت. در این کمپاین حدود یازده میلیون کودک زیر پنج سال واکسین می شوند.»

آقای سید همچنان گفت که در این کمپاین به کودکانی بین شش ماه تا پنج سال ویتامین A هم داده می شود تا معافیت بدن آنها در برابر بیماری افزایش یابد.

همزمان، نهادی به نام “پولیو فری افغانستان” هم دیروز (یکشنبه ۲ میزان) در وب سایت خود همراه با خبر آغاز کمپاین واکسیناسیون فلج اطفال از خانواده‌های افغان خواست تا تمامی کودکان زیر پنج سال خود را در برابر فلج اطفال، واکسین کنند.

این بار کمپاین واکسین در افغانستان در حالی آغاز می شود که در سال جاری از پنج مورد مثبت پولیو یا فلج اطفال در این کشور گزارش شده است.

تمامی این موارد در بهار سال جاری در پنج ولسوالی ننگرهار (بتی کوت، کوت، نازیان، بهسود و دوربابا) در مدت حدود یک ماه ثبت شده اند.

با ادامه موارد مثبت فلج اطفال در ننگرهار، خطر سرایت این ویروس به سایر ولایات هم وجود دارد.

در همین حال ، سازمان جهانی صحت و صندوق کودکان ملل متحد از موجودیت موارد مثبت ویروس فلج اطفال در محیط زیست در چندین منطقه دیگر افغانستان نیز خبر داده اند.

اما پس از گذشت چندین ماه، هیچ مورد مثبت فلج اطفال در افغانستان گزارش نشده است.

افغانستان و پاکستان دو کشوری در جهان اند که ویروس فلج اطفال جان کودکان را تهدید می کند.

به گفته مقام‌های سازمان جهانی صحت، پولیو بیماری ویروسی است که درمان ندارد و با آسیب رساندن به نخاع یا رشته مهم عصبی که در میان ستون فقرات جای دارد، سبب فلج بدن می‌شود.

محمد حفیظ فرملی
#Hama_News_‌خبرگزاری‌حاما

Input your search keywords and press Enter.