خبر دقیق، متوازن و بی‌طرف را از خبرگزاری حاما دنبال کنید

طی دو سال گذشته ۶۰۰ هزار شهروند افغانستان به پاکستان رفته‌اند

طی دو سال گذشته ۶۰۰ هزار شهروند افغانستان به پاکستان رفته‌اند

آمار کمیساری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان نشان می‌دهد که پس از روی‌کارآمدن دوباره امارت اسلامی در افغانستان، بیش از ۶۰۰ هزار شهروند این کشور به پاکستان رفته‌اند.

خبرگزاری حاما: به گزارش رسانه‌ اکپسرس تریبون، طبق آمار این کمیساری که در ماه جون نشر شده، شمار مهاجران افغانستان در پاکستان به ۳.۵ میلیون نفر رسیده‌اند.

قیصرخان افریدی، سخنگوی کمیساری عالی سازمان ملل متحد گفته است که ۱.۳ میلیون مهاجر ثبت شده و کارت شناسایی (پی‌اوآر) دریافت کرده‌اند.

اکپسرس تریبون نوشته است که تقریبا ۶۸.۸ درصد از شهروندان افغانستان در نقاط شهری یا نیمه‌شهری پاکستان زندگی می‌کنند و ۳۱.۲ درصد در ۵۴ منطقه‌ مختلف، از جمله قریه ها زندگی می‌کنند.

تا جون ۲۰۲۳، ۷۳۵ هزار و ۸۰۰ یا ۵۲.۶ درصد از کل مهاجران غیرقانونی پاکستان در خیبرپختونخواه زندگی می‌کنند.

همین‌طور ۲۴.۱ درصد در بلوچستان، ۱۴.۳ درصد در پنجاب، ۵.۵ درصد در سند و ۳.۱ درصد در اسلام‌آباد زندگی‌ می‎‌‎کنند.

طبق آمار کمیساری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان طی دو سال گذشته، بیش از ۱۶ هزار شهروند افغانستان از طریق برنامه‌ بازگشت داوطلبانه به کشورشان بازگشته‌اند.

کمیساری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان گفته است که دولت پاکستان در سال ۲۰۱۷، یک کارت شهروندی (ای‌سی‌سی) را برای حدود ۸۸۰ هزار پناهجو صادر کرده که در سال جاری منقضی شده است.

سخنگوی این کمیساری افزوده است که در حال مذاکره با مقام‌‌های پاکستانی در مورد تمدید کارت ثبت‌نام پناهجویان افغانستان است و آنان امیدوار به نتیجه‌ مثبت در این زمینه هستند.

به‌گفته‌ افریدی، تصمیم مثبت مقام‌های پاکستانی نگرانی پناهجویان افغانستان که به‌دلیل انقضای کارت‌های‌شان دچار بلاتکلیفی و اضطراب هستند، رفع خواهد شد.

اخیرا گزارش‌های گسترده از بازداشت پناهجویان افغانستان در پاکستان گزارش شده است.

در این زمینه به‌تازگی دادگاه عالی اسلام‌آباد به دولت پاکستان دستور داده است تا افرادی را که در جستوجوی پناهندگی در کشورهای سوم هستند و می‌خواهند داوطلبانه در کمیساری عالی امور پناهندگان سازمان ملل متحد ثبت‌نام کنند، نباید زندانی کند.

محمد حفیظ فرملی
#Hama_News_‌خبرگزاری‌حاما

Input your search keywords and press Enter.