خبر دقیق، متوازن و بی‌طرف را از خبرگزاری حاما دنبال کنید

الکوزی: هدف از محدودسازی فیسبوک، فلترکردن اعلانات خلاف عرف و عقاید است !

الکوزی: هدف از محدودسازی فیسبوک، فلترکردن اعلانات خلاف عرف و عقاید است !

پس از اظهارات سرپرست وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی حکومت سرپرست، مبنی بر تکمیل شدن یک پالیسی برای محدود یا مسدود ساختن فیسبوک، سخنگوی این وزارت میگوید که هدف از این کار فلتر کردن اعلانات خلاف عرف و عقاید است.

خبرگزاری حاما: عنایت‌الله الکوزی، سخنگوی وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی امارت اسلامی شب گذشته، نزدهم حمل در پستی در شبکه‌ی ایکس نوشت که هدف از وضع محدودیت بر فیس‌بوک، فیلتر کردن اعلانات و مارکیتینگ خلاف عرف و عقاید است.

پیش از این، نجیب‌الله حقانی، سرپرست وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی روز گذشته در گفتگو با طلوع‌نیوز از تکمیل شدن پالیسی این وزارت برای محدود و یا مسدود ساختن فیسبوک در افغانستان خبر داد.

سرپرست وزارت مخابرات امارت اسلامی در صحبت‌هایش گفته بود که که جوانان کشور در حال حاضر نیاز به آموزش دارند و نباید سرگرم شبکه‌های اجتماعی باشند.

او گفت: «جوانان ما و شما در شرایطی اند که از نگاه علمی ضعیف هستند و اکثریت شان بی سواد هستند و باز هم با این چیزها وقت خود را ضایع ساختن و پول مصرف کردن به نفع شرکت و به زیان ملت است، برای این موضوع پالیسی ساخته شده که فیسبوک را محدود و مسدود کنیم.»

فیسبوک از شبکه‌های اجتماعی محبوب در میان شهروندان افغانستان است و در میان شبکه‌های اجتماعی دیگر بیشتر کاربران را در افغانستان دارد.

از همین رو بدنبال اظهارات وزیر مخابرات مبنی بر آماده شدن پالیسی محدود یا مسدودسازی این‌شبکه‌ی اجتماعی، این اظهارات با موجی از واکنش‌های کابران مواجه شده است.

این پلفترم اجتماعی در میان اقشار مختلف مردم افغانستان محبوبیت دارد و از آن برای مقاصد زیادی از تجارت، آموزش، اطلاع‌رسانی، سرگرمی و اهداف دیگر استفاده می‌شود.

با این همه مشخص نیست که در صورتی عملی سازی طرح مسدود و یا هم محدودسازی شبکه اجتماعی فیس‌بوک در افغانستان، وزارت مخابرات تا چه حد می‌تواند در اجرای این طرح موفق باشد.

پیش از این، چهار سال پیش نیز وزارت مخابرات هشدار داده بود که اگر مقررات پیشنهادی افغانستان در مورد چگونگی فعالیت شرکت فیس‌بوک در افغانستان ظرف شش ماه آینده پذیرفته نشود، فعالیت این شرکت را ممنوع خواهد کرد.

شهزاد گل اریوبی، وزیر مخابرات حکومت پیشین افغانستان به تاریخ ۲۴ حمل ۱۳۹۸ در یک کنفرانس خبری گفت که تمام حساب‌های جعلی در فیس‌بوک و حساب‌هایی که از آن‌ها “استفاده نادرست” می‌شود، باید مسدود شود.

او گفته بود که در این زمینه، به شکل رسمی و از طریق وزارت خارجه افغانستان، با شرکت فیس‌بوک تماس برقرار شده و از آنها با جدیت تقاضا خواهد شد که به قوانین افغانستان احترام بگذارند.

محمد حفیظ فرملی
#Hama_News_خبرگزاری‌حاما

Input your search keywords and press Enter.