خبر دقیق، متوازن و بی‌طرف را از خبرگزاری حاما دنبال کنید

افغانستان در چهار ماه نخست سال روان، ۸۰۲میلیون دالر با پاکستان داد‌ و ستد داشته است !

افغانستان در چهار ماه نخست سال روان، ۸۰۲میلیون دالر با پاکستان داد‌ و ستد داشته است !

وزارت صنعت و تجارت از داد و ستد افغانستان با پاکستان به ارزش ۸۰۲میلیون دالر در جریان چهار ماه نخست سال روان میلادی خبر داد

خبرگزاری حاما: آخندزاده عبدالسلام آخندزاده جواد سخن‌گوی وزارت صنعت و تجارت گفته است که افغانستان با پاکستان به ارزش ۸۰۲میلیون دالر در جریان چهار ماه نخست سال داد و ستد داشته که ۲۵۴ میلیون دالر آن را صادرات تشکیل می‌دهد.

در همین حال، اقلام صادراتی افغانستان شامل میوه تازه، سبزی، زغال‌سنگ، پنبه و قالین است.

همزمان با این، سخن‌گوی وزارت صنعت و تجارت نیز افزوده : «تجارت افغانستان با پاکستان طی چهار ماه نخست سال جاری حدود ۸۰۲ میلیون دالر بود که ۲۵۴ میلیون دالر آن را صادرات و ۵۴۸ میلیون دالر آن را واردات تشکیل می‌دهد.»

از سوی‌هم، شهباز شریف نخست‌وزیر پاکستان نیز در یک نشست اقتصادی از آمادگی اسلام‌آباد در باره گفت‌وگوهای تجارت ترجیحی با افغانستان و آذربایجان خبر ‌داده ‌است.

با این حال، نخست‌وزیر پاکستان در مورد تجارت ترجیحی جزییات ارایه نکرده است.

به باور برخی آگاهان، این نوع موافقت‌نامه‌ها معمولن اهداف اقتصادی و بازرگانی دارد که شامل توسعه بازار داخلی، جذب سرمایه‌گذاری، تخصص‌گرایی در سطح منطقه و توسعه رقابت، حضور در مذاکرات جدی‌تر تجاری در سطح چندجانبه می‌شود.

گفتنی است که اتاق تجارت مشترک افغانستان – پاکستان نیز امضای موافقت‌نامه‌های تجارتی را در افزایش روابط بازرگانی کشورها اثرگذار دانسته و بر رفع چالش‌های بازرگانی افغانستان با کشورهای منطقه به‌ویژه پاکستان از طریق گفت‌وگو تاکید می‌کند.

این در حالی است که چندی پیش سرپرست وزارت صنعت و تجارت از تلاش‌ها در راستای رفع چالش‌های فراراه بازرگانی با پاکستان خبر داده و گفته بود که با پاکستان به توافق رسیده‌اند تا رفت‌وآمد موترها و تجارت با این کشور در سال روان خورشیدی به‌گونه‌ی عادی جریان داشته باشد.

با وجود این بیشترین اموال تجارتی افغانستان به پاکستان و هند صادر شده است، طوری که این دو کشور به ترتیب ۴۵ درصد و ۳۴ درصد از کل صادرات افغانستان را در ماه جنوری به خود اختصاص دادند.

نیلوفر موسوی
‏#Hama_News_خبرگزاری‌حاما

Input your search keywords and press Enter.