خبر دقیق، متوازن و بی‌طرف را از خبرگزاری حاما دنبال کنید

بانک مرکزی ایران: در مبادلات تجاری میان ایران و افغانستان ریال جایگزین دالر می‌شود !

بانک مرکزی ایران: در مبادلات تجاری میان ایران و افغانستان ریال جایگزین دالر می‌شود !

معاون بین‌الملل بانک مرکزی ایران اعلام کرد که قرار است در تجارت با افغانستان، ریال بیرون مرزی جایگزین دالر شود.

خبرگزاری حاما: ایران در تلاش است تا ریال را جاگزین دالر در معاملات تجاری با افغانستان بسازد.
و شبکه خبری-تحلیلی اوراسیا در گزارشی به نقل از معاون رئیس بانک مرکزی ایران گفته است که برای اجرای این طرح، مذاکراتی میان ایران و ا.ا نیز صورت گرفته است.

همزمان با این، محسن کریمی، معاون رئیس بانک مرکزی ایران گفت که این برنامه با عراق و روسیه نتیجه داده و رایزنی‌ها برای اجرای آن با افغانستان نیز درحال پیگیری است.

در همین حال، محسن کریمی همچنین گفته است: «این طرح با هدف حمایت از فعالان اقتصادی و صادرکنندگان بخش خصوصی کشور (ایران) اجرا می‌شود».

آقای کریمی افزوده است که برنامه کنارگذاشتن دالر امریکا و استفاده از ریال ایرانی در مبادلات تجاری خارجی، همواره از سوی دولت ایران برای خنثاسازی تحریم‌های امریکا بر این کشور، دنبال شده است.
طالبان تا اکنون در این باره چیزی نگفته‌اند.

از سوی‌هم، محسن کریمی، معاون بین‌الملل بانک مرکزی، روز گذشته نیز در نشست هم ‌اندیشی با رئیس، هیئت رئیسه و جمعی از اعضای اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران گفته است استفاده از ریال برون‌مرزی هم اکنون با سه کشور روسیه، افغانستان و عراق در حال پیگیری است و کار در مورد روسیه تقریبا به اتمام رسیده است و به زودی عملیاتی خواهد شد.

این در حالی است که تاجران افغانستان اکثرن در معاملات تجاری شان با کشورهای همسایه، منطقه و جهان، از دالر استفاده می‌کنند.

نیلوفر موسوی
‏#Hama_News_خبرگزاری‌حاما

Input your search keywords and press Enter.