خبر دقیق، متوازن و بی‌طرف را از خبرگزاری حاما دنبال کنید

کمیته روابط خارجی کانگرس آمریکا؛ هیچ یک از دلایل جو بایدن برای خروج امریکا از افغانستان درست نبود !

کمیته روابط خارجی کانگرس آمریکا؛ هیچ یک از دلایل جو بایدن برای خروج امریکا از افغانستان درست نبود !

کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان امریکا گزارش ابتدایی و همچنین متن مصاحبه‌هایش با برخی مقام‌های دخیل در خروج امریکا از افغانستان را منتشر کرد.

خبرگزاری حاما: در این گزارش آمده که هیچ یک از دلایل ارائه شده از طرف جو بایدن، رئيس‌جمهور آمریکا درباره خروج ایالات متحده از افغانستان درست نبوده است.

مایکل مکال، رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا روز دوشنبه (۱۳ حمل) متن مصاحبه‌های این کمیته با برخی مقام‌های امریکایی که مسئول هماهنگی روند تخلیه غیرنظامیان از افغانستان بودند و گزارشی از ارزیابی این کمیته را نشر کرد.

این کمیته با راس ویلسون، سفیر پیشین امریکا در کابل و سام آرنسون، دیپلومات دخیل در ارائه خدمات قنسولی در جریان روند خروج مصاحبه و نسخه کتبی آنرا منتشر کرده است.

در این گزارش کمیته روابط خارجی کانگرس آمده جو بایدن، رئيس‌جمهور امریکا پس از خروج از ایالات متحده از افغانستان، بارها در سخنرانی‌های در توجیه تصمیم خود مبنی‌بر خروج گفته که نیروهای ارتش حکومت پیشین بدون حمایت مستقیم نظامی امریکا قادر به دفاع از کشورشان بودند.

بایدن همچنین گفته که امریکا به اهداف ماموریت خود در افغانستان که کشتن اسامه بن‌لادن، رهبر سابق القاعده و ریشه‌‌کردن این گروه بود، دست یافته است.

رئيس‌جمهور ایالات متحده همچنین گفته که توافقنامه دوحه که در ۲۰۲۰ میان اداره دونالد ترامپ و امارت اسلامی امضا شد، امریکا را ناگزیر به خروج از افغانستان کرد.

کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان امریکا در گزارش خود نوشت که هیچ یک از دلایل جو بایدن درباره خروج ایالات متحده از افغانستان، درست نبوده است. این کمیته استدلال کرد که ارزیابی‌های داخلی حکومت بایدن نشان می‌دهد که ارتش افغانستان بدون حمایت هوایی، مشاوران نظامی امریکا و پیمان‌کاران قادر به دفاع از افغانستان مقابل طالبان نبود و بارها در این مورد به بایدن هشدار داده شده بود.

به گفته‌ این کمیته، رهبران نظامی امریکا و متحدان ارشد ناتو، حفظ ۲۵۰۰ نیروی ایالات متحده و ۶۰۰۰ نیروی ناتو را برای مشوره‌دهی و پیشبرد ماموریت ضدتروریسم در افغانستان بهترین گزینه می‌دانستند.

در این گزارش‌ آمده که بسیاری از دیپلومات‌های اداره بایدن و نظامیان امریکایی از خروج مشروط امریکا از افغانستان حمایت می‌کردند. اما رئیس‌جمهور بایدن به همه این پیشنهادات و توصیه‌ها نه گفت و استدلال کرد که پیگیری این شرایط مستلزم استقرار «ده‌ها هزار» نیروی امریکایی در افغانستان است.

محمد حفیظ فرملی
#Hama_News_خبرگزاری‌حاما

Input your search keywords and press Enter.