خبر دقیق، متوازن و بی‌طرف را از خبرگزاری حاما دنبال کنید

شکایت جاپان از چین به سازمان جهانی تجارت (WTO)

شکایت جاپان از چین به سازمان جهانی تجارت (WTO)

وزارت امور خارجه جاپان می‌گوید که این کشور به سازمان تجارت جهانی (WTO) شکایت کرده که ممنوعیت چین برای غذاهای دریایی جاپان پس از آزادسازی آب تصفیه‌شده از نیروگاه هسته‌ای فوکوشیما کاملا غیرقابل قبول است.

خبرگزاری حاما: بربنیاد گزارش رویترز، هیروکازو ماتسونو، رییس کابینه دولت جاپان که سخنگوی ارشد این کشور نیز است، امروز سه‌شنبه، ۱۴ سنبله گفت که شکایت این کشور از چین در رابطه با ممنوعیت واردات مواد غذایی دریایی به اعضای سازمان تجارت جهانی ارسال شده است.

در این شکایت، جاپان تعلیق واردات از سوی چین را کاملا غیرقابل قبول توصیف کرد و افزود توکیو به درخواست از پکن برای لغو فوری این اقدام ادامه خواهد داد.

ماتسونو تاکید کرد که جاپان از چین خواسته بود تا در ممنوعیت واردات مواد غذایی دریایی از جاپان بر اساس قوانین در توافق‌نامه شراکت تجارت اقتصادی جامع منطقه‌ای که هر دو کشور از امضاکنندگان آن هستند بازنگری کند.

جاپان و چین اختلافاتی درباره ایمن بودن رهاسازی آب تصفیه‌شده به آب‌های اقیانوس دارند.

توکیو ادعا می‌کند که تخلیه آب تصفیه‌شده فوکوشیما ایمن است و بیشتر مواد رادیواکتیو به جز تریتیوم در روند تصفیه از این پس‌آب‌ها جدا شده‌اند.

باوجود این چین، جاپان را به متوقف کردن تخلیه آب تصفیه‌شده فوکوشیما به اقیانوس ترغیب کرده است و این اقدام جاپان را آلوده کردن هسته‌ای آب‌های اقیانوس می‌خواند.

رهاسازی آب تصفیه‌شده نیروگاه فوکوشیما به اقیانوس آرام در ۲۴ اگست باوجود مخالفت‌های برخی کشورهای همسایه از جمله چین و ماهی‌گیران محلی آغاز شد.

 نیروگاه فوکوشیما بر اثر فاجعه زلزله و سونامی در مارچ ۲۰۱۱ تخریب شد.

خبرگزاری حاما
‏#Hama_News_‌خبرگزاری‌حاما

Input your search keywords and press Enter.