خبر دقیق، متوازن و بی‌طرف را از خبرگزاری حاما دنبال کنید

شیوع بیماری جزام در کشور ایران !

شیوع بیماری جزام در کشور ایران !

شیوع بیماری جزام و افزایش این بیماری در کشور ایران باعث نگرانی سازمان های صحی شده است و در سال ۱۴۰۲ خورشبدی “۹” مورد جدید ابتلا به جزام گزارش شده است.

خبرگزاریً حاما: به نقل از مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت: جان باختگان از اثر این بیماری؛ شش تن آن از اتباع ایرانی و سایر بیماران از اتباع کشور های خارجی هستند.
در همین حال، در این گزارش بر آن است که: «تا پایان سال ۱۴۰۲ تعدادمجموعی موارد ثبت شده جزام به «۹۱۵» نهصدو پانزده نفر رسیده است، که از آن میان هشت هزارو «۹۸۸» تفر بهبود یافته و دو هزارو ۵۰۴ نفر از مبتلایان جان باخته اند».
بنابراین گزارش۴۱۱ تن غایب از درمان هستند که ۱۲۰ نفر آن اتباع افغانستانی اند. ۱۲ نفر تحت درمان چند دوره بی بوده که از این تعدادهشت نفر دارای ملیت ایرانی اند.
با این حال موارد تحت درمان در پایان سال ۱۴۰۲ از۱۰ دانشگاه علوم پزشکی کشور گزارش شده اند که: از این میان بالاترین میزان شیوع به دانشگاه های علوم پزشکی خراسان شمالی؛ قزوین وایران شهر اختصاص دارند.

اقای ناصحی مدیر کشوری برنامه کنترول «سل جزام» وزارت بهداشت در این رابطه گفت؛ « شناسایی فقط ۹ مورد جدید» طی یک سال نشان می‌دهد که همه دانش جریان پزشکی در طول دوره تحصیلی خود با بیماران مبتلا به جزام رو برو نمی شوند ودر نتیجه مهارت تشخیص پزشکان کاهش می یابد.
ناصحی با بیان اینکه انتقال« جزام» عمدتا از راه تنفسی است بر ‌ لزوم افزایش آگاهی جامعه از این بیماری تاکید کزد.
این گزارش حاکی ازآن است که عامل ابتلا به این مرض نوعی باکتریا بنام «باسیل» است که داخل سلول زندگی می‌کند وتوانایی تکثیر را دارد.

راه سرایت این بیماری از انسان به انسان واز شخص درمان نشده به شخص دیگر از مسیر دستگاه تنفسی فوقانی و از طریق قطرات تنفسی با پوست آسیب دیده است. « باسیل جزام» عمدتا پوست اعصاب محیطی مخاط دستگاه تنفسی فوقانی ونیز چشم ها را درگیر می‌کند.

این در حالی اسنت که؛سازمان صحت ایران اعلام نموده است تاکنون واکسن بیماری متذکره ساخته نشده است.

سمیرا سدید
#Hama_Newsخبرگزاری‌حاما

Input your search keywords and press Enter.